Mediatel - firemný online marketing

Čo je AMP web a ako funguje?

- 16. mája 2021
ilustrácia - web

Ak riešite optimalizáciu rýchlosti načítania webových stránok, tak skôr či neskôr sa určite stretnete so skratkou „AMP“. Skratka AMP označuje anglický výraz Accelerated Mobile Pages. Pod týmto označením sa skrýva open source štandard, ktorý je určený najmä pre tvorbu webových stránok so zameraním hlavne pre mobilné zariadenia. Jedná sa v podstate o framework (ktorý udáva pokyny pri práci s HTML, CSS aj JS), pomocou ktorého je možné vytvárať stránky, ktoré sa budú načítať oveľa rýchlejšie (a tým myslíme bleskovo). Aj v dnešnej dobe majú mnohé weby jednotky megabajtov, preto je rýchle načítanie na mobilných zariadeniach (často mimo Wi-Fi) zásadné a kľúčové. V našom článku si bližšie vysvetlíme, čo je to AMP web, ako funguje a aké sú jeho najväčšie výhody.

Čo je AMP web a ako funguje? - 1

Ako funguje AMP?

Ak to zjednodušíme, na jednej strane máme framework, ktorý udáva pokyny a slúži vývojárom  pri tvorbe novej webovej stránky. Na prvý pohľad je to v podstate HTML s CSS a malou časťou JS, avšak sú vyžadované niektoré špecifické značky typické len pre AMP a odkaz na jeho knižnicu. Zároveň sú niektoré bežné tagy nahradené vlastnými (napr. <Img> za <amp-img>). CSS nesmie byť väčšia ako 75 kB, je vkladané inline a taktiež nesmie obsahovať direktívu !important. Niektoré ďalšie pravidlá a rozdiely AMP webov oproti klasickým webom sú:

Po vytvorení AMP verzie webovej stránky však prichádza na rad jej distribúcia. Ak už máte jednu verziu stránky, bude potrebné pridať do hlavičky odkaz na AMP verziu. Táto verzia sa potom dostane do tzv. AMP Cache, ktorú poskytujú spoločnosti Google, Microsoft či CloudFlare a je celkom možné, že bude mať aj inú URL adresu. Je však možné nastaviť aj to, aby sa z cache načítala pod pôvodnou doménou.

Čo je AMP web a ako funguje? - 2

Výhody AMP webu

AMP weby sa vyznačujú mnohými atraktívnymi výhodami, ktoré priaznivo ovplyvňujú SEO a taktiež prispievajú k pozitívnemu UX, teda user expercience. Prečítajte si, čo je to UX a prečo je dôležité pre každého majiteľa webu či eshopu.

Najzásadnejšie výhody AMP webu sú:

  1. Bleskurýchle načítanie. Každý AMP web je vo vyhľadávaní Google označený ikonou blesku, ktorá tam naozaj nie je len tak. AMP webové stránky sa skutočne načítajú veľmi rýchlo. Najviac využívané sú predovšetkým u väčších webov (napríklad magazíny, noviny a pod.), ktoré sú rozsiahle a AMP ich pre mobilné zariadenia často značne osekáva.
  • Zlepšenie UX. V súčasnosti existuje na internete naozaj nemalá konkurencia v každom segmente. Vývojári aj UX špecialisti neustále pracujú na riešeniach, ktoré web zatraktívnia pre používateľa tak, aby vykonal požadovanú akciu (objednal službu, nakúpil na eshope a pod.). AMP webové stránky majú schopnosť prednačítania v prípade, ak je daný web zobrazovaný z aplikácie, ktorá vie s AMP pracovať. Dôležitým faktorom je v tomto prípade taktiež AMP Cache,  takže nie je nutné riešiť odozvu svojho servera. Aktuálne je na AMP weby možné vstúpiť z výsledkov vyhľadávania Google alebo Bing, alebo napríklad z mobilných aplikácií LinkedIn a Pinterest.
  • Od rýchlo načítaných stránok sa očakáva znížená miera odchodov z AMP webu a taktiež vyššia miera konverzie. A keďže AMP technológia pochádza z dielne spoločnosti Google, je pochopiteľné, že aj z pohľadu SEO môže byť AMP web nemalou výhodou.
  • Efektivita vývoja. AMP je tiež framework pre vývoj webov. Obsahuje zhruba stovku komponentov určených pre jednoduché poskladanie obsahových webov alebo tiež eshopov. Komponenty suplujú to, že autori webov v AMP nemôžu písať JavaScript tak, ako sú zvyknutí. To sa ale postupne zmenilo s nástupom komponentov AMP-script. Medzi súčasnými komponentmi nechýbajú ani klasické prvky používateľského rozhrania akými sú je lightbox či karusel.
  • AMP web je vhodný pre každého – pre pokročilých vývojárov aj začiatočníkov. V AMP autori webov často vôbec nemusia písať v JavaScripte, takže ide o technológiu prívetivú i pre začiatočníkov a menej programátorsky zdatných ľudí. Autori frameworku si to uvedomujú a v poslednej dobe vzniká veľa materiálu práve pre začiatočníkov.
Čo je AMP web a ako funguje? - 3

Nevýhody AMP webu

Hoci AMP web je zväčša hodnotený pozitívne, vždy sa nájdu aj určité nevýhody, ktoré niekto pokladá za menej zásadné a niekto za dôležité. Jednou z nevýhod môže byť napríklad URL adresa na AMP Cache, ktorá je uvádzaná vo formáte:  google.com/amp/s. Práve to môže niekomu prekážať. Nevýhodou môže byť taktiež mierne zložitejšia implementácia AMP technológie pre existujúci web.

Všetky problémy s prechodom na AMP verziu webu však za vás vždy vyriešia odborníci na webové stránky či online marketing. Ak máte akékoľvek otázky ohľadom webov, SEO optimalizácie, PPC reklamy či iných súčastí online marketingu, neváhajte nás kontaktovať.

Mohlo by vás zaujímať