Mediatel - firemný online marketing

Japonský SEO spam alebo máte hacknutý web – 1.časť

- 1. novembra 2022
ilustrácia - web

Ak sa vám zobrazujú japonské kľúčové slová vo vyhľadávaní Google pre vašu stránku, alebo sa vám po kliknutí na odkaz vo vyhľadávači Google zobrazia stránky v japončine alebo v ruštine na vašej stránke, pravdepodobne máte hacknutý web. Samozrejme to neplatí, ak máte na webe úmyselne jazykovú mutáciu v ruštine alebo v japončineJ Hacknutý web môže spôsobiť nemalé problémy a medzi nimi aj zhoršenie pozícii vo vyhľadávačoch. Zistite, čo spôsobuje hacknutý web a ako ho opraviť.

Japonský SEO spam alebo máte hacknutý web – 1.časť - 1

Čo je “japonský hack kľúčových slov“ alebo “japonský SEO spam“?

Pri hacknutom webe týmto japonským vírusom sa na vašej stránke začne objavovať automaticky generovaný japonský text. Útočníkom ide o vygenerovanie čo najväčšieho množstva stránok na vašom webe za účelom budovania falošných stránok so spätnými odkazmi – táto technika je zaraďovaná aj do kategórie black hat SEO techník. Je to SEO technika, ktorá môže uškodiť a zmeniť výsledky vyhľadávania v Google. Výsledkom okrem falošných stránok je aj zobrazenie japonských slov v meta title a meta description infikovaných stránok. Stáva sa to, keď sa vyhľadávacím nástrojom a bežným návštevníkom zobrazia rôzne webové stránky. Tento útok je známy aj ako „Japonské hacknutie kľúčových slov“, „Japonský SEO spam“, „Zistený známy spam: spam-seo?japanese.0“ alebo „Japonský symbolový spam“.

Výsledkom sú aj falošné stránky obsahujúce pridružené odkazy na obchody predávajúce falošný značkový tovar. Tieto japonské produkty sú „spamované“, aby zvýšili príjmy a profitovali z odkazov smerujúcich z vašej stránky.

Japonský SEO spam alebo máte hacknutý web – 1.časť - 2

Ako dochádza k hacknutiu webu japonským SEO spamom?

Existuje veľa dôvodov, prečo môžete mať hacknutý web týmto vírusom. Najčastejšie dôvody japonského hacku kľúčových slov sú:

Zastaraná verzia CMS

Ak sa pozriete na tieto šokujúce štatistiky, zistíte, že zastaraný CMS je dôvodom číslo jedna, prečo môžete mať hacknutý web. Hackeri sa často zameriavajú na slabé miesta alebo medzery v softvéri. Aj keď vývojári CMS pravidelne vydávajú bezpečnostné záplaty, vlastníci webu ich často ignorujú a aktualizácie odkladajú. Tieto neopravené bezpečnostné medzery sa neskôr stali dôvodom japonského hacknutia kľúčových slov.

Slabo zabezpečený web = hacknutý web

Váš web by ste mali vybaviť príslušným zabezpečením, ktoré ochráni web i samotné dáta pred napadnutím a zneužitím (nie len) japonským SEO spamom. Zabezpečte váš web SSL certifikátom a potrebným Firewallom, aby ste zabránili možným problémom. Hacknutý web je najčastejšie spôsobený práve chýbajúcou ochranou.

Japonský SEO spam alebo máte hacknutý web – 1.časť - 3

Pluginy tretích strán

Nie všetky doplnky (pluginy) na webe sú bezpečné a určite nie všetky sú pravidelne udržiavané a aktualizované. Preto by ste vždy mali dôkladne skontrolovať všetky pluginy pred ich inštaláciou. Ak nechcete mať hacknutý web, resp. znížiť šancu na jeho napadnutie, je tiež dobré obmedziť používanie doplnkov tretích strán. Ak ste nútení ho použiť, skontrolujte jeho najnovšiu aktualizáciu, recenzie a podporu. Doplnok s chybami je ďalším cieľom japonského hacknutia kľúčových slov.

Povolené prehliadanie adresárov

Povolené prehliadanie adresárov umožňuje hackerom získať podrobnosti o vašom adresári jednoduchým online vyhľadávaním. Výsledky môžu byť pre váš web nebezpečné. Potom môžu tieto údaje použiť hacknutie vášho webu, teda na vykonanie japonského hacku kľúčových slov. Preto sa vždy uistite, že ste zakázali prehliadanie adresárov.

Nesprávne povolenia súboru

Povolenia súborov sú veľmi dôležité, pretože určujú, kto ich môže čítať, zapisovať a spúšťať. Nesprávne povolenia na súbor sú ďalšou bezpečnostnou dierou. Vo všeobecnosti sa za najlepšie považuje nastavenie oprávnení 644 pre súbory a 755 pre adresáre – ako to odporúča kódex WordPress. Odporúčané povolenie pre citlivé súbory, ako je súbor config.php a priečinok s obsahom, je 400/440.

Japonský SEO spam alebo máte hacknutý web – 1.časť - 4

Japonský SEO spam: Identifikujte hacknutý web pomocou vyhľadávania Google

Hacknutý web môžete odhaliť tak, že vo vyhľadávaní Google vyhľadáte výraz site:[adresa URL vašej stránky] japonsko.

Potom si prezrite niektoré z výsledkov vyhľadávania, aby ste zistili, či nenájdete nejaké podozrivo vyzerajúce adresy URL. Toto sú stránky indexované spoločnosťou Google, ktoré obsahujú slovo „Japonsko“. Ak si všimnete stránky s japonskými znakmi v meta title alebo meta description, je pravdepodobné, že máte hacknutý web a je teda infikovaný.

Ak chcete predísť problémom s hacknutým webom, zverte sa do rúk profesionálom agentúry Mediatel a využite výhodnú ponuku pri tvorbe nového webu. Ako opraviť hacknutý web si prezrite v druhej časti článku.

Mohlo by vás zaujímať