Mediatel - firemný online marketing

Čo je doména, FTP, databáza a kde ich môžem nájsť? 🤓

- 9. októbra 2020
Kategórie
ilustrácia - web

Premýšľate nad novým webom alebo by ste radi aktualizovali obsah? Neviete aké prístupy budete potrebovať? Kde ich nájsť? A čo je vlastne tá doména, FTP a databáza o ktorej sa točí stále reč pri vývoji webu?

Čo je doména?

Doména alebo doménové meno je unikátna adresa na internete. To znamená, že nikto nemôže mať rovnaký tvar názvu domény ako máte vy (ak teda máte zakúpenú 😉 ).

V skratke povedané, to je ten názov, ktorý zadávate do prehliadača, aby ste našli webovú stránku.

Doména je unikátka adresa na internete, Ukážka domény mediatel.sk

Čo je FTP a databáza?

FTP

(File transport protocol – skratka FTP) – je protokol používaný pre prenos súborov na diskový priestor (FTP priestor) u poskytovateľa hostingových služieb, z ktorého sa budú následne Vaše súbory načítavať.

A teraz pekne ešte raz „po lopate“ … čo to je FTP a aký FTP priestor???

Predstavte si u seba v počítači, že máte nejaký obrázok. Tento obrázok by ste chceli ukázať susede na jej počítači ale bohužiaľ nemáte internet lebo ste zabudli zaplatiť za faktúru 😭. Máte však doma prenosný USB kľúč, čiže si skopírujete fotku do USB kľúča a následne ho pripojíte do susedkynho PC a ukážete jej fotku … Vašu fotku 👀 … intímnu fotku … 😅 (just kidding).

Podobne to funguje vo svete internetu. Obrázky, hudba, webstránky a pod. … všetko sa zniekadiaľ načítava … z nejakého väčšieho a vzdialeného „USB kľúča“ ku ktorému sa pripájate cez internet.

Preto, aby ste mohli nahrať Váš obsah na internet (alebo upraviť pôvodný), potrebujete najprv zistiť prihlasovacie údaje od poskytovateľa hostingu (to je ten priestor, ktorý sa platí a máte tam umiestnené súbory, vďaka ktorým sa môže načítavať Váš web na internete).

Databáza

Prihlasovacie údaje od databázy získate podobne ako u FTP od poskytovateľa hostingu. Ak by ste sa radi dozvedeli, čo je to databáza a máte čas aspoň 10 minút múdreho čítania, tak si môžete pozrieť odbornú poučku na wikipedia o databáze 🥱.

V skratke povedané, databáza uchováva dáta (texty, heslá a pod.) a komunikuje s FTP (priestor, kde sú umiestnené súbory od webu – napr. obrázky a pod.). V súčasnosti takmer všetky moderné web stránky využívajú databázu ☝️.

Ako zistím svojho poskytovateľa domény?

Ak si už nepamätáte Vášho poskytovateľa domény (lebo ste si napr. nastavili automatické úhrady za ročné poplatky) nemusíte zúfať. Dá sa to zistiť pomocou niekoľkých krokov.

Nájsť poskytovateľa domény cez web SK-NIC.sk

Po otvorení a načítaní stránky sk-nic.sk nájdite sekciu „Hľadať doménu“ a vpíšte celý tvar Vašej domény do vyhľadávacieho poľa a kliknite na tlačítko „Vyhľadať!“.

Vyhľadávanie domény na stránke sk-nic.sk

Následne by Vám mal „vyskočiť“ ešte ochranný kód. Ten len prepíšte do príslušného poľa z obrázka a opäť kliknite na tlačítko „Hľadať“. P.S: niekedy je ťažšie opísať kód z obrázku na prvý pokus 😤, tak veľa šťastia 🤭.

Ochranný kód pre vyhľadávanie v registri WHOIS.SK-NIC.SK

A teraz … bum! Plno údajov ale ktorý je pre Vás naozaj podstatný? Pozrite si „Názov“ pod „Registrátor“. Objaví sa obchodný názov spoločnosti u ktorej si predlžujte každý rok doménu. Stačí si už len vyhľadať web stránku tejto spoločnosť napr. cez Google a môžete sa pustiť do hľadania prihlasovacích údajov 🤩.

Vyhľadávanie domény v registri WHOIS.SK-NIC.SK

Ako zistím svojho poskytovateľa hostingu?

Ak máte doménu a hosting na jednom mieste, t.j. u jedného poskytovateľa, tak máte o starosť menej, pretože keď si zistíte údaje od domény, tak by ste mali vidieť v zozname Vašich služieb u poskytovateľa aj hosting. V časti hosting si viete pozrieť alebo vygenerovať nové prístupy od FTP a databázy 🤗.

Čo ak mám iného poskytovateľa hostingu ako je poskytovateľ domény?

Nie je to ojedinelý prípad a dokonca sa to často stáva aj u nás v agentúre MEDIATEL. Našim klientom sa snažíme pomôcť aj pri získavaní prístupov od hostingu a domény (najmä pri vývoji nových web stránok alebo pri optimalizácii ich webu pre vyhľadávače (SEO). 💪)

Tu je to trošku náročnejšie ale dá sa to nasledovným spôsobom:

  • Otvorte si dnschecker.org, zadajte si názov Vašej domény a zvoľte možnosť „A“. Poznámka: DNS A záznam určujte skadiaľ sa Váš web načítava (z akej IP adresy / hostingu).
  • Výslednú IP adresu si zadajte do prehliadača (niektorí poskytovatelia hostingov po zadaní danej IP adresy ukážu nejakú stránku a podľa nej viete zistiť kto je Váš poskytovateľ).
  • Ak po zadaní IP adresy nič nevidíte, zadajte ju do vyhľadávača Google a hľadajte podľa výsledkov poskytovateľa.
Vyhľadanie poskytovateľ hostingu cez A DNS záznam

P.S: tú vlajku a oblasť vedľa IP adresy si nevšímajte. To je len lokalita skadiaľ prebehol test.

Vyhľadanie poskytovateľa podľa IP adresy

Ako môžete vidieť na obrázku vyššie, po zadaní IP adresy do vyhľadávacieho poľa prehliadača, ktorú sme našli cez dnschecker.org sa nám objavil nápis Websupport (náš poskytovateľ hostingu).

Pridanie oprávnenia služby u Websupport.sk

V prípade, že máte prístup k svojmu účtu vo websupporte a chceli by ste udeliť oprávnenia k službám, ktoré máte zakúpené cez websupport cez tzv. subadmin účet, môžete tak urobiť cez nasledujúci návod: https://www.websupport.sk/support/kb/sprava-opravneni-uzivatelov/

Na čo je to dobré?

Ak potrebujete sprístupniť údaje od hostingu alebo napr. databáze tretej osobe a nechcete posielať heslá od svojho websupport účtu.

ZÁVER

Zistiť poskytovateľa domény a hostingu môže niekedy narobiť poriadne veľa vrások na čele. Ak pôjdete podľa nášho návodu, mali by ste to zvládnuť 😎 a nakoniec sa úspešne dopátrať k Vašim strateným prihlasovacím údajom, 😊. Väčšina veľkých poskytovateľov má na stránke live chat/podporu, ktorá Vám určite rada bezplatne pomôže (sami máme s nimi veľmi dobré skúsenosti. P.S: pozdravujeme Websupport 👌).

Mohlo by vás zaujímať