Mediatel - firemný online marketing

Ako dlho trvá dostať hodnotenie v Google? (Štúdia od Ahrefs)

- 1. februára 2022
ilustrácia - web

Každý, kto sa venuje SEO vie, že hodnotenie v Google je kľúčové k identifikácií prípadných problémov, k nastaveniu správnych cieľov a k zlepšeniu celkovej SEO stratégie. Takmer každý nový klient (česť výnimkám) položí SEO špecialistovi túto otázku: „Ako dlho bude trvať, kým sa môj web umiestni na vrchole Google vyhľadávania?“ Bežnou odpoveďou na túto otázku je samozrejme: „To závisí od množstva faktorov.“, pretože pri budovaní SEO je vždy potrebné zvážiť až príliš veľa premenných. Sú to napríklad sila (váha) webovej stránky, konkurencia, rozpočet atď.

Spoločnosť Ahrefs vydala v roku 2017 rozsiahlu štúdiu, v ktorej analyzovala množstvo údajov o historickom hodnotení v Google, ktoré mala k dispozícií. Cieľom štúdie je poskytnúť SEO špecialistom, ale takisto i marketingovým nadšencom oveľa kvantifikovateľnejšiu odpoveď na otázku „Ako dlho trvá získať dobré hodnotenie v Google„. Skrátka niečo konkrétnejšie ako jednoducho: „Záleží“.

Aké staré sú stránky s najvyšším hodnotením v Google?

V prvom kroku spoločnosť Ahrefs zisťovala, aké staré sú aktuálne stránky s najvyšším hodnotením v Google. Vo výskume použili 2 milióny náhodných kľúčových slov a pre každé z nich získali údaje na stránkach s hodnotením v Google Top10. Výsledkom je tento krásny graf:

Average age of the page

Ako môžete vidieť z tohto grafu, priemerná stránka s hodnotením v Google Top10 je stará viac ako 2 roky. A tí, ktorí sa umiestnia na pozícii #1, majú v priemere takmer 3 roky. V skutočnosti len 22 % stránok, ktoré sa v súčasnosti umiestňujú v Top10 hodnotenia v Google, bolo vytvorených do 1 roka:

Age of pages ranking ind Google Top 10 results

Ďalšia vec, ktorú v Ahrefs skúmali, bola, aké percento stránok na každej pozícii hodnotenia v Google bolo mladších ako 1 rok:

Stránky mladšie ako 1 rok

Toto nevyzerá príliš sľubne, však? Ako sa ukázalo, v SERP jednoznačne dominujú „staré“ stránky.

Ako dlho trvá, kým stránka dostane dobré hodnotenie v Google?

Na zodpovedanie tejto otázky v Ahrefs náhodne vybrali 2 milióny webových stránok, ktoré crawler Ahrefs prvýkrát videl pred rokom. Následne sledovali históriu pozícií každej webovej stránky pre každé kľúčové slovo, pre ktoré bola hodnotená v Google.

Výsledkom je tento graf:

Ranking performance

Výsledok je, že len 5,7% všetkých sledovaných stránok sa umiestnilo v Top10 výsledkov vyhľadávania Google do 1 roka na aspoň 1 kľúčové slovo.

Podstránky z webov s vysokým hodnotením domény (tzv. Domain Ranking, v skratke DR) dosahovali oveľa lepšie výsledky ako stránky s nízkym DR. Čo by nemalo byť prekvapením, pretože metrika hodnotenia domény Ahrefs (ukazuje silu profilu spätného odkazu webovej stránky) dobre koreluje s hodnotením Google. Potom sa v Ahrefs bližšie pozreli na týchto 5,7 % „šťastných“ stránok, aby zistili, ako rýchlo sa dostali „odnikiaľ“ do Top10 hodnotenia v Google. Väčšine z tých „šťastných“ webových stránok sa to podarilo dosiahnuť za približne 61–182 dní.

Lucky pages

Pri pohľade na tento graf si môžete myslieť, že stránke trvá v priemere  2 až 6 mesiacov, kým sa umiestni v Top 10 hodnotenia v Google. Tento záver tu však neplatí, pretože tieto údaje predstavujú iba 5,7 % stránok, ktoré mali to šťastie, že sa v priebehu jedného roka umiestnili v Top10 – zatiaľ čo takmer 95 % všetkých stránok, ktoré sme študovali, sa do Top10 nedostalo. v tomto časovom rámci.

V Ahrefs taktiež prepočítali čísla na základe mesačného objemu vyhľadávania kľúčových slov:

Ranking performance of pages within 1 year from first seen

Len 0,3 % stránok sa umiestnilo v Top10 hodnotenia v Google pre kľúčové slovo s veľkým objemom za menej ako rok.

A tu je dynamika týchto 5,7 % „šťastných“ stránok, rozdelená podľa objemu vyhľadávania kľúčového slova, pre ktoré sa umiestnili:

Days to rank in Top 10

Je jasné, že pre kľúčové slová s nižšou hľadanosťou a nižšou mierou konkurencie sa webová stránka môže umiestniť vysoko v hodnotení v Google vo veľmi krátkom čase, zatiaľ čo u fráz s vyššou mierou konkurencie to trvá takmer rok, kým sa dostanú do Top10 hodnotenia Google.

Nezabudnite však, že tieto údaje sa týkajú iba 5,7 % „šťastných“ stránok, ktoré sa za rok umiestnili v Top 10 hodnotenia v Google. Prevažná väčšina stránok nefunguje tak dobre.

Hodnotenie Google

Čo toto všetko znamená v rámci hodnotenia v Google?

Otázka nie – dala štúdia realizovaná Ahrefs jednoznačnú odpoveď na otázku „ako dlho trvá hodnotenie v Google?“

Odpoveď je nie. Avšak aspoň ukázali, že takmer 95 % novo publikovaných stránok sa nedostane do Top10 hodnotenia v Google do jedného roka, pričom väčšina „šťastlivcov“, ktorým sa to podarí, to zvládne za 2–6 mesiacov.

V skutočnosti by sa tieto stránky nemali považovať za „šťastné“, pretože dôvod, prečo sa dostali do Top10 za menej ako rok, je s najväčšou pravdepodobnosťou tvrdá práca a skvelé znalosti SEO, nie šťastie.

Ak sa chcete rýchlejšie umiestniť na prvom mieste vo vyhľadávaní Google, potrebujete predovšetkým kvalitné SEO články, funkčný web a analýzu kľúčových slov. Taktiež sa oplatí zainvestovať do kvalitného a rýchleho webu. V prípade záujmu neváhajte kontaktovať našich SEO špecialistov.

Prečítajte si tiež o AMP webe, nových metrikách od Google s názvom Core Web Vitals alebo tiež prečo je pre vás podstatný crawl budget vášho webu.

Zdroj: https://ahrefs.com/blog/how-long-does-it-take-to-rank/

Mohlo by vás zaujímať