Mediatel - firemný online marketing

Sú točité schody bezpečné?

- 10. júla 2023
ilustrácia - web

Článok v skratke:

Točité schody sú často inštalované v miestnostiach s malými plochami. 

Rozmery takýchto konštrukcií sú mimoriadne lákavé – aj na malom priestore sa dajú spojiť dve poschodia.

Tento typ schodov vie byť pohodlným a bezpečným riešením pre vás domov.

točité schody

Pohodlie a bezpečnosť sú okrem odolnosti tými najdôležitejšími parametrami, na ktoré treba dbať pri výbere nových vnútorných schodov do príbytku. Kvôli štýlovosti usporiadania si stále viac ľudí vyberá módne točité schody. Sú točité schody alebo inak povedané vretenové schody bezpečné? Na túto otázku vám odpovieme v nasledujúcom článku.

Točité schody a mýtus o ich nebezpečnosti

Točité schody sú skvelým riešením do menších priestorov. Ich forma umožňuje širokú škálu konfigurácií uhlov a výšok natočenia. Odkiaľ pochádza názor na nebezpečenstvo a nepohodlnosť točitých schodov?

Mylný názor vyplýva zrejme z porovnania točitých schodov s točitými schodiskami. Stupne točitých schodísk sú vzhľadom na formu zvyčajne užšie a nie vždy majú typický rovnostranný tvar. Avšak, točité schody nie sú točité schodiská. Stavebný zákon upravuje parametre pre točité schody. Parametre ako využiteľná šírka schodiska, výška schodov, počet schodov v jednom ramene a výška stropu nad schodiskom musia spĺňať stanovené kritériá. Tieto pokyny predpokladajú plný komfort používania dospelou osobou, takže zaručujú bezpečnosť a aj pohodlie akýchkoľvek schodov. 

Čo ovplyvňuje pohodlie užívania vretenových schodov?

Hlavnými parametrami ovplyvňujúcimi komfort používania schodov je ich využiteľná šírka, výška a počet schodov v jednom chode. Pohodlné a bezpečné točité schodisko, preto musí mať približne 30-32 centimetrov využiteľnej šírky a 15-16 centimetrov výšky stupňa. Vretenové schody mávajú viacero tvarových možností, kde sa najčastejšie volia lichobežníkové alebo trojuholníkové formy.

Ak sa pýtate, ako zvýšiť komfort točitých schodov, odporúčame na schodoch vytvoriť široké balustrády, pokrývajúce celý priestor medzi schodmi. Môžu byť vyrobené z akéhokoľvek materiálu, čo celej konštrukcii dodá zaujímavý, hybridný efekt. Ak túžite mať vo svojom príbytku kvalitné točité schody, ozvite sa nám. Navštívime vás, zameriame priestor, vypracujeme plán a po dohode pre vás skonštruujeme schodisko. Okrem točitých schodov realizujeme aj drevené schodyoceľové schody.

Na starosti mám prvotné OnPage SEO techniky, technickú podporu a úpravy na weboch, LinkBuilding (tvorba spätných odkazov), reporty a interné sledovanie pozícií.

Mohlo by vás zaujímať