Mediatel - firemný online marketing

OSB dosky: aká je ich cena, rozmery či využitie?

- 4. apríla 2023
ilustrácia - web

OSB dosky sú dnes často využívané pri rôznych stavebných projektoch. Vďaka trieskam, ktoré sú na seba pri listovaní kolmo orientované sa OSB dosky vyznačujú skvelými vlastnosťami, ako sú napríklad pevnosť či pružnosť. Cena OSB dosiek je pritom viac ako priaznivá. Hrúbka OSB dosky, rovnako aj jej ostatné rozmery sú relatívne variabilné, čo znamená, že OSB dosky zoženiete naozaj v rôznych rozmeroch.

Čo sú OSB dosky a ich vlastnosti

OSB dosky sa vyrábajú lisovaním viacerých vrstiev kolmo orientovaný drevených triesok, zmesou živíc a parafínovej emulzie. Samotný názov OSB dosky pochádza z anglickej skratky Oriented Strand Board, čo znamená doska z rovnako usmernených triesok. Vďaka tomu sú OSB dosky tak pevné, odolné a zároveň i pružné. Výhodou je aj samotná cena OSB dosiek i variabilita z hľadiska rozmerov OSB dosiek. Na trhu dnes nájdete napríklad OSB 10x1250x2500, OSB 15x1250x2500 či OSB 22x1250x2500. Všetko závisí od druhu OSB dosky.

Aké druhy OSB dosiek existujú?

Medzi najbežnejšie druhy OSB dosiek patria OSB dosky s rovnou hranou a OSB dosky s perodrážkou. Rozmanitejšiu hrúbku OSB dosiek ponúkajú najmä tie s rovnou hranou. Hrúbka OSB dosiek s rovnou hranou sa pohybuje v rozmedzí 8 až 25 mm. Zároveň nimi pokryjete
dvojnásobnú plochu. OSB dosky s perodrážkou zase ponúkajú možnosť jednoduchého vzájomného napájania, ktoré využijete napríklad na pokladanie podlahy z OSB dosiek. Aj preto sú OSB dosky s perodrážkou veľmi vyhľadávané.

Podľa spôsobu použitia a záťaže môžeme OSB dosky rozdeliť aj na OSB dosky 1 až 4, pričom číslo 1 znamená využitie v interiéri s minimálnou záťažou a OSB dosky 4 sa zase môžu využiť v rámci akýchkoľvek podmienok a záťaže.

OSB doska

Aké využitie majú OSB dosky?

OSB dosky sa najčastejšie využívajú v stavebníctve. Okrem toho sa OSB dosky využívajú OSB aj v nábytkárstve, pri zatepľovaní domov či pokladaní podláh. OSB dosky môžete využiť na oplotenie staveniska, ako nosný prvok strešnej konštrukcie či ako debnenie. Keďže OSB dosky s perodrážkou do seba ľahko zapadajú, sú často využívané ako podlaha či nástenný obklad.

U nás v Píla – Pali nájdete kvalitné OSB dosky s perodrážkou aj rovnou hranou. Objavte OSB dosky s rovnou hranou v hrúbke 12mm, ale taktiež v hrúbke 15mm,18mm či OSB dosky v hrúbke 22mm.

Vyberte si tiež z ponuky našich OSB dosiek s perodrážkou. Na výber vám ponúkame OSB dosky 15x1250x2500mm alebo OSB dosky s perodrážkou v hrúbke 18mm.

Mohlo by vás zaujímať