Mediatel - firemný online marketing

Izolácia základov a platní a jej význam

- 10. júla 2023
ilustrácia - web

Článok v skratke:

Základy a platne budov by mali byť správne izolované a chránené pred nepriaznivými účinkami vlhkosti. 

Správne vykonaná tepelná izolácia sa premieta do úspor súvisiacich s užívaním budovy. 

Prečo sa oplatí izolovať základové steny a platne? 

izolácia základov a platní

Izolácia základov a platní je potrebná u každej stavby, pretože chráni proti vlhkosti. Bez ohľadu na to či sa investor rozhodne pre tradičné základy alebo modernú základovú dosku, či platňu, v každom prípade by mala byť vykonaná vhodná izolácia základov a platní. Neprávna izolácia základov a platní môže mať za následok tepelné straty a nevhodná hydroizolácia vystavuje dom vode a prieniku vody do stien. Šetriť sa neoplatí, pretože odstraňovanie vplyvov vlhkosti a izolácie v už postavenom dome je veľmi komplikované a nákladné.

Izolácia základov a platní – čo ak nie je realizovaná?

Všade tam, kde nie je realizovaná izolácia základov a platní, resp. je urobená nesprávnymi postupmi či nekvalitnými materiálmi, môže to znamenať veľký problém. Investora to môže vystaviť dodatočným nákladom súvisiacim s renováciou a prevádzkou budovy. Dom s mokrými a vlhkými stenami sa znehodnotí a v relatívne krátkom čase sa na stenách objavia huby alebo plesne, ktoré sa ťažko odstraňujú.

Navyše, ak nie je zabezpečená správna tepelná izolácia základov a nie je tam žiadna bariéra z chladnej zeme, vznikajú v tomto mieste tepelné mosty, ktoré spôsobujú tepelné straty zvnútra domu. To môže  zvýšiť náklady, najmä počas vykurovacej sezóny. Aby sa predišlo uvedeným situáciám, je potrebné navrhnúť a následne optimálnym spôsobom vykonať vhodnú izoláciu.

Aké materiály sa používajú na izoláciu?

Izolačné materiály základov by mali mať nízku nasiakavosť a mali by byť odolné voči mechanickému poškodeniu. Na tepelnú izoláciu sa využíva polystyrén, minerálna vlna alebo tepelnoizolačné dosky. 

Tepelnoizolačné dosky sa vyznačujú sa nízkym súčiniteľom tepelnej vodivosti, takže na dosiahnutie požadovaného efektu stačí tenká vrstva izolácie. Použitím tepelnoizolačných dosiek namiesto tradičných izolačných materiálov získame väčšiu úžitkovú plochu. Navyše, tepelnoizolačné dosky sa vyznačujú dobrými požiarnymi vlastnosťami. Ak hľadáte firmu, ktorá vykonáva izolácie základov a striech, hydroizolácie plochých striech či zateplenie plochej strechy, u nás ste na správnej adrese. Neváhajte nás kontaktovať.

Na starosti mám prvotné OnPage SEO techniky, technickú podporu a úpravy na weboch, LinkBuilding (tvorba spätných odkazov), reporty a interné sledovanie pozícií.

Mohlo by vás zaujímať