Mediatel - firemný online marketing

Čo sú OSB dosky a čo všetko by ste o nich mali vedieť

- 1. marca 2022
ilustrácia - web

OSB dosky sú vyrábané špeciálnym lisovaním drevených triesok, ktoré sú na seba kolmo orientované a taktiež lepidla a živice. Vďaka svojim vlastnostiam sú OSB dosky najčastejšie využívané v stavebníctve. Okrem samotnej stavby rodinných domov sú OSB dosky využívané i v nábytkárstve, zatepľovaní domov a taktiež v rámci interiérových a exteriérových podláh. Zistite všetko potrebné o OSB doskách v nasledujúcich riadkoch.

Čo sú to OSB dosky?

Názov OSB dosky je odvodený od anglickej skratky Oriented Strand Board, čo v preklade znamená doska zložená z rovnako orientovaných triesok. OSB dosky sú totiž vyrábané špeciálnou technológiou a to lisovaním viacerých vrstiev drevených triesok, ktoré sú na seba kolmo orientované. Pridaním živice, parafínovej emulzie a emulzie vznikajú kvalitné OSB dosky, ktoré sú pevné, odolné i majú dostatočnú nosnosť. Cena OSB dosiek je pritom stále veľmi priaznivá. Obrovskou výhodou sú i rozmery OSB dosiek. Rozmery OSB dosiek je totiž možné prispôsobiť i zohnať naozaj akékoľvek.

Druhy OSB dosiek

OSB dosky sú najčastejšie vyrábané z borovicového dreva, ktoré zväčša tvorí až 90% celkovej drevnej hmoty. Okrem rôznych rozmerov OSB dosiek existujú i rôzne druhy. Okrem rôznej hrúbky profilu dostať OSB dosky s rovnou hranou alebo OSB dosky s perodrážkou. Výhodou OSB dosky s perodrážkou je možnosť ich jednoduchého napájania, ktoré môžete využiť pri kladení podlahy z OSB dosiek.

Ďalšie delenie dosiek je na základe ich umiestnenia a podmienok, ktoré na danom mieste budú mať. Delíme ich na OSB 1 až 4. Dosky OSB 1 sa využívajú v interiéri a na výrobu nábytku či rôznych dekorácií. OSB 2 sa taktiež využívajú v interiéri, no znesú aj určitú záťaž. Dosky OSB 3 sú nosné dosky a sú vhodné na stavbu i do exteriéru. Posledné, dosky OSB 4, sú vhodné do akéhokoľvek prostredia s maximálnou záťažou.

Čo sú OSB dosky a čo všetko by ste o nich mali vedieť - 1
OSB dosky 3 Pero-drážka – 22x675x2500 mm (kliknite pre otvorenie produktu)

Využitie OSB dosiek

OSB dosky dnes ponúkajú naozaj široké možnosti využitia, napríklad ako nosný prvok strešných konštrukcií, debnenie, oplotenie staveniska či pri stavbe. OSB dosky s perodrážkou do seba vzájomne zapadajú, preto sa podlaha či nástenný obklad jednoducho montuje. Rozmery OSB dosky s perodrážkou sa rôznia. Píla Pali vám ponúka OSB dosky na predaj a to konkrétne OSB dosky v hrúbke 15mm, OSB dosky v hrúbke 18mm a taktiež 22mm OSB dosky. Rozmery OSB dosiek s perodrážkou od nás majú 2500mm dĺžku a 675mm hrúbku. Okrem toho v sortimente našich produktov nájdete aj OSB dosky s rovnou hranou a hrúbkou 15mm, 18mm a 22mm.

Píla Pali vám okrem kvalitných a najlacnejších OSB dosiek ponúka i drevené hranoly, fošne, drevené dosky či strešné laty. Neváhajte a prezrite si našu ponuku.

Mohlo by vás zaujímať