Mediatel - firemný online marketing

Adiabatické chladenie – čo to je?

- 1. júna 2023
ilustrácia - web

Adiabatické chladenie sa používa ako alternatívne alebo podporné riešenie pre konvenčné kompresorové chladiace systémy. Ako už názov napovedá, adiabatické chladenie mení  citeľné teplo na latentné teplo. Citeľné teplo sa odoberá zo vzduchu, pričom jeho teplota klesá a odovzdáva sa vode v procese premeny na plynné skupenstvo. Prečítajte si viac na tému adiabatické chladenie v našom článku.

adiabatické chladenie

Adiabatické chladenie je šetrné k životnému prostrediu

Hlavným dôvodom využitia procesu, aký je adiabatické chladenie v chladiacej a klimatizačnej technike je úspora energie a s tým spojený pozitívny vplyv na životné prostredie. Podľa odhadov výrobcov dosahujú úspory elektrickej energie v porovnaní s kompresorovými systémami chladenia 80 – 90 % a emisie CO 2 sú nižšie o cca 90 %. Všetko je to vďaka tomu, že v adiabatických chladiacich systémoch nie sú žiadne kompresory, ventily ani iné energeticky náročné mechanické komponenty.

Energetické náklady pre adiabatické chladenie sú vynaložené na cirkuláciu ochladzovaného vzduchu a zabezpečenie podmienok pre odparovanie vody. Na tento účel je potrebné dosiahnuť čo najväčšiu teplovýmennú plochu medzi vodou a ochladzovaným vzduchom. Výrobcovia odhadujú spotrebu energie na „rozprášenie“ vody približne medzi 4 a 8 W na l/h. Ak si to povieme na praktickom príklade, tak na ochladenie 30 000 m³/h vonkajšieho vzduchu až o 10 °C je potrebných 2,4 kW energie a 80 litrov vody.

Ako fungujú adiabatické chladiče?

Adiabatické chladenie prebieha vďaka vode. K ochladzovaniu a zvlhčovaniu vzduchu dochádza pri odparovaní rozprášených kvapiek vody vo vzduchu v miestnosti alebo pri prúdení vzduchu cez odparovacie panely. Tie sú vyrobené z hygroskopických materiálov s veľkým aktívnym povrchom, ako sú celulózové, viskózové alebo polymérové ​​vlákna.  Pre správne adiabatické chladenie je dôležitá nielen správna štruktúra panelov, ale aj ich vhodná geometria a nastavenie.

Ak chcete, aby vám adiabatické chladenie fungovalo správne, mali by ste jeho inštaláciu zveriť do rúk odborníkov. Naša spoločnosť je držiteľom certifikátu EN ISO 9001:2015 pre činnosť: „Projektovanie a montáž systémov zvlhčovania a adiabatického chladenia“. Vieme, ako má správne fungovať nielen adiabatické chladenie, ale aj zvlhčovač vzduchu či vodná hmla. Sme skutoční odborníci v oblasti novodobej metódy chladenia. Kontaktujte nás a všetko vám ochotne vysvetlíme.

Na starosti mám prvotné OnPage SEO techniky, technickú podporu a úpravy na weboch, LinkBuilding (tvorba spätných odkazov), reporty a interné sledovanie pozícií.

Mohlo by vás zaujímať